Tarihçe

Gratis, 2009 yılında Sedes Holding bünyesinde kurulan bir kişisel bakım ve kozmetik marketi zinciridir. En yaygın mağaza ağı ile sektörünün lideri olan Gratis, ilk mağazasını 17 Temmuz 2009’da İstanbul Metrocity AVM’de, İstanbul dışındaki ilk mağazasını da 2011 yılında Kocaeli’nde açmıştır. 2023 yılı itibari ile Türkiye’nin 81 ilinde 700’ü aşkın mağazasıyla hizmet veren Gratis, “Güzel Bak Kendine” mottosu ile tam 14 yıldır dünyanın önde gelen seçkin markaları başta olmak üzere makyaj ürünlerinden bebek bakımına, temizlik ürünlerinden ev-yaşam ürünlerine kadar 15 farklı kategoride 15 binden fazla ürünü tüketicileri ile buluşturmaktadır.  

2010 yılında ilk Private Label markası Bee Beauty’i yaratarak müşterileri ile buluşturan Gratis, tüketicilerin beklenti, ihtiyaç ve taleplerini sürekli takip ederek edindiği tecrübeler doğrultusunda birçok markayı pazara sunmuştur. Marka yaratma gücü kapsamında 2019 yılında ilk makyaj markası Beaulis’i ve 2021 yılında LKYD’ı tüketicilerinin beğenisine sunan Gratis, 2023 yılında da yeni saç bakım markası Hype Me ve ağız bakım markası Benri Dent’i özel markalarına eklemiştir.  

Gratis Kart uygulamasını 2014 yılında başlatan ve bugün milyonları aşkın sadık müşteri kitlesine sahip olan marka, müşterilerinin tüketim davranışlarını izleyerek 2019 yılında dijital mağazasını açmıştır. Mükemmel müşteri deneyimi için çalışan Gratis, gratis.com platformu üzerinden müşterilerine 7/24 açık mağaza deneyimi ve kişiye özel teklifler sunmaktadır.  

Depo hizmetleri ve lojistiğini kendi bünyesinde yöneten Gratis, 2017 yılında İstanbul Tuzla’da deposunu kurmuştur. Gratis tüm sipariş operasyonlarını deposu üzerinden gerçekleştirmektedir.  

Müşterilerine zengin ürün yelpazesi kadar yenilikçi hizmetler sunmayı da öncelikleri arasına alan Gratis, 2017 yılında kişisel bakım hizmetleri vermek için ilk Beauty mağazasını açmıştır. 2023 yılı itibariyle 12 ilde 55’i aşkın mağaza sayısına ulaşan Gratis Beauty güzellik merkezlerinde, Türkiye’nin her yerinde aynı kalite ve standartlarda olmak üzere; cilt bakımı, kirpik, kaş, saç, el ve ayak bakımı gibi kişisel bakım hizmetleri sunulmaktadır.  

Yenilikçi ve dinamik duruşu, ileri teknolojik alt yapısı ve uzmanlaşmış mağazacılık anlayışı ile pek çok ilke imza atarak sektördeki hizmet çıtasını en üst seviyelere taşıyan Gratis, sektöre nitelikli eleman kazandırmak amacıyla 2022 yılında Beauty Akademi’yi kurmuştur. Beauty Akademi’de eğitim alan ve sonrasında istihdam edilen kadın uzmanlar; manikür, pedikür, kalıcı oje, nail art, kaş ve saç şekillendirme gibi alanlarda eğitimlerini tamamlayarak Beauty güzellik merkezlerinde hizmet vermektedir.  

Türkiye’deki kadın istihdamının artırılmasını önceleyen Gratis, 5 bini aşkın kadına istihdam sağlayarak sektöründe mağaza çalışanlarının tamamı kadın olan tek marka unvanına sahiptir. Kadın çalışan ve yönetici oranları ile Türkiye’nin ilk üç şirketi arasında yer alan Gratis, tüketiciler tarafından ‘âşık olunan marka’ ve ‘kişisel bakım sektörünün 1 numaralı markası’ gibi birçok ödülün de sahibidir.  

Müşteriler, çalışanlar ve tedarikçiler nezdinde sektörünün en cazip satış kanalı olan Gratis’in amacı; müşterilerine kolay ulaşılabilir, hızlı ve rahat alışveriş imkânı sunarken; temel kişisel bakım ihtiyaçlarının yanı sıra heyecan veren yeni markalar ve ürünler ile müşterilerine kişiye özel sürekli, sürdürülebilir ve keyifli bir alışveriş deneyimi sunmaktır. 

//kariyer.gratis.com/wp-content/uploads/2024/01/gratis-tarihçe-gratis-kariyer.png